• 1. kolo - 19.9.2022 - 30.9.2022

        • Milé třídy,

          Velmi si vážíme vašeho zájmu účastnit se naší Ekosoutěže aneb S duchem Husykrkbrkem za přírodou zábřežska. Je to soutěž třídních kolektivů, a proto bychom byli velmi rádi, aby to byla opravdu práce vás všech.

          V každém kole na vás čekají více či méně náročné otázky a úkoly. Záleží jen na vás, jak se k nim postavíte.

          Každé kolo bude uvedeno příběhem, na který budou navazovat otázky a úkoly, které se budou týkat vždy daného příběhu a míst v něm uvedených. Zde při jejich zodpovídání již můžete pro svou třídu získat první bodíky. V každém kole budete plnit úkoly. Můžete si zvolit jeden nebo také všechny.

          Poslední součástí každého kola je také bonusová otázka, na základě jejíž správné odpovědi od nás obdržíte kousek zdánlivě obyčejné mapy.

          A teď se již přeneseme na samý začátek naší soutěže.

          ***************************

          Snad každý kopec, každý vrch, každá hora, které mají své jméno, mají i svého tajemného ducha. A duch Husykrkbrk není výjimkou. Své německé jméno dostal podle vrchu Gansberg, ležícího jihovýchodně od centra obce Cotkytle. Blízko tohoto kopce prožíval své příběhy i vesnický kluk Janek z Janoušova a tak není náhodou, že se tento kluk s duchem Husykrkybrkem setkal a prožil s ním pár malých dobrodružství. 

          O jejich prvním setkání je psáno v knížce Lyžařské pohádky od Václava Rýznara. Bylo to jednou v zimě, když přišly sněhové bouře a plískanice. Meluzína tehdy zaházela celou vesnici Janoušov sněhem. V Janoušově bydlel hošík jménem Janek. Byl hodný chlapec. Dobře se učil a rád chodil do školy. Nebál se větru, zimy, ani mrazu, dokonce ani nepohody.

          Byly zrovna vánoční svátky a Janek seděl doma u stolu a vzpomínal přitom na školu, na pana učitele a přemýšlel, jaká je asi teď škola, celá pod sněhem. A najedou, už před samým večerem, ho napadlo, že se půjde podívat na pana učitele. Obul si vysoké boty, zapnul si kabát až ke krku a starou beranici si stáhl přes uši. V předsíni si vzal lopatu a šel. Odházel sníh ze školní střechy a oknem ve střeše vlezl do školy. Slezl pěkně po schodech na chodbu a tiše zaklepal na učitelovy dveře. „Dál“ -, ozvalo se z bytu slabým hlasem. Janek otevřel, a co vidí? Pan učitel Bokard leží nemocný v posteli, v pokoji je zima. Pan učitel jenom drkotá zuby a smutně naříká: „Janku, Janečku, paní učitelová odjela s Jaruškou na svátky k mamince a je tolik sněhu, že se sem nemohou nyní vrátit. Já jsem nemoc a nikdo mi nemůže uvařit čaj, abych se zahřál a vypotil, nikdo mi nemůže poslat do Šilperka k panu doktorovi pro prášky, ach, Janku, Janečku, já musím umřít.“

          Janečkovi se chtělo doopravdy plakat, ale nechtěl, aby byl pan učitel ještě smutnější, proto své slzy skrýval. Honem nabral do hrnce sněhu a honem zatopil v kamnech. Uvařil panu učiteli čaj a pak povídá: „Prosím, pane učiteli, já vám teď skočím do Šilperka k panu doktorovi pro prášky, jenom to ještě chvilku vydržte a neumírejte, já budu pospíchat, abych byl nazpátek ještě před půlnocí.“ Pan učitel chtěl Jankovi cosi říci, ale Janeček už běžel k Cotkytli. Vyběhl za ves a brodil se závějemi. Na stráni si sedl na lopatu, kterou si vzal s sebou, aby se mohl vyházet, kdyby někde zapadl hodně do sněhu. Sedl na ni a už byl pod Husím vrchem, který stojí mezi Janoušovem a Cotkytlí. Co však nyní? Do Husího vrchu ani cestičky, jen samý sníh, samá závěj a noc na krku. Opodál se černala Knápkova samota. Byla smutná a prázdná. Jenom maličkou skulinou pronikalo růžkem okna maličké, nepatrné světélko z dílny, kde pan Knápek řezával dřívka na kartáče. Z komína nad dílnou stoupal sotva znatelný kouř. „Půjdu tam“, - pomyslel si Janek – „a poprosím, aby mi nějak pomohl.“ Přiblížil se s námahou ke světlé skulince a dívá se dovnitř. Co vidí? U kamen sedí muž. Leč – ó hrůza – to není pan Knápek. To je pověstný vládce Husího vrchu – mocný duch Husykrkybrk. Janeček hrůzou chtěl honem uhnout a jít to na něho říci do chalupy, ale sotva se pohnul, svezly se mu nohy, zakopl o lopatu a břink! Už vletěl oknem zrovna do hoblovaček pod nohy ducha Husykrkybrka. Ten se ulekl, trhl sebou, a všechno pořízy, vrtáky, pilníky, hoblíky, a hladíky se sesypaly na hlavu velkého Husykrkybrka. Vykřikl hromovým hlasem mocné zaklínadlo:

          „Šidlo, motovidlo, husí brk s vousem frk, jsi ďábel, nebo člověk?“- Uchopil nebohého Janečka za límec a zvedl ho k sobě.

          „Co ty tu děláš, čertovský kluku?“ – křičel mu duch do ucha.

          „A co ty tu děláš, velký duchu?“ – řekl zkroušeně Janeček.

          „Já se zde ohřívám po práci u peci,“ – řekl duch už ne tak hromově.

          “ A já jdu panu učiteli Bokardovi pro prášky,“ pravil Janeček, – „leží tam v komoře.“ „Má nožky nahoře, bojím se bojím, že umře?“ – posmíval se mu Husykrkybrk.

          „Ano, ano, velký duchu, a prosím tě, můžeš-li, tedy pomoz, abych se dostal k panu doktorovi do Šilperka hodně brzy, jinak mi pan učitel umře. Slíbil jsem mu, že se vrátím ještě před půlnocí. Avšak co je to platno, já už tam nedojdu, jestli mi někdo velký nepomůže, protože sníh se boří a já mám ještě krátké nožičky.“

          „Bude ti pomoženo, protože vidím, že jsi chlapec dobrého srdce a že máš rád svého pana učitele. Ale přísahej, že nikdy nepovíš, že se já, starý duch, sem chodím ohřívat!“

          „Strýčku,“ – povídá Janeček, „proč bych měl přísahat na takovou hloupost? Nestačí vám, když vám to slíbím? Já umím stát v slově.“

          Husykrkybrk se obrátil a pravil: „Že jsi takový hodný, synku, zhotovím ti lyže, abys všude po sněhu mohl sem a tam, pro doktora, i mamince pro kvasnice a pro mouku, aby ses mohl také jen tak vozit pro radost, ale za to, že jsi mně, velikého vládce Husího vrchu, tak polekal, vyrobím ti je z neposedného dřeva.“

          Při těchto slovech se šibalsky zachechtal a dal se do práce. Jakmile byl hotov, předával lyže Jankovi. Tak, dobrý hochu, vydej se na cestu! Toto zde ti dávám, abych ti pomohl. Jsou to lyže. Pamatuj si však jedno! Kdykoliv půjdeš někomu pomoci, nebo když zatoužíš po krásné přírodě i v zimě, když na lyže vkročíš i pro své potěšení, budou ti sloužit dobře.

          Kdykoli však na ně vstoupíš s úmyslem nedobrém, kdykoliv je vezmeš jen pro parádu, kdykoliv je vezmeš pod záminkou, abys v horách páchal neplechu, znova si pamatuj – jsou z neposedného dřeva.“

          Po těchto slovech vyvedl duch Janka na sníh, připjal mu lyže na nohy a zmizel. A Janek se ani nenadál a už byl na Husím vrchu a už byl v Cotkytli a už byl v Šilperku a už měl od pana doktora prášky a už uháněl zase nazpět.

          Měl radost, že nese panu učitelovi prášky zrovna včas, protože v Cotkytli právě bila půlnoc. Proto uvázal pro jistotu lyže provázkem ke komínu, aby mu neujely, než se vrátí, a honem běžel k panu učiteli. Ten si radostí sedl v posteli, protože byl teplem po čaji už trochu rozmrzlý, děkoval Jankovi za svoje zachránění, spolkl hned dva prášky najednou a hned mu bylo dobře.

          Potom vzal pan učitel z police pecen chleba a uzenou kýtu. Jedli s chutí, protože měli oba velký hlad. Uvařili si ještě čaj a vzpomínali přitom na mocného Husykrkybrka.

          Ráno pak Janek na lyžích uháněl domů. Rozhlížel se po kraji a říkal si, jak krásnou přírodu u nás máme.

          ************************************

        • 3. - 5. třída

        • Slyšely jste příběh o Jankovi a duchovi Husykrkybrkovi, který Jankovi pomohl. Když se Janek vracel domů, rozhlížel se po kraji a měl možnost rozhlížet se po krajině jednoho chráněného území - přírodního parku, který nese název Březná. Jeho posláním je zachování krajiny s kopci a hlubokými zaříznutými údolími řek. Dále ochrana vzácných lesních komplexů a lokalit s výskytem chráněných rostlin a živočichů. Hlavním znakem parku je bledule jarní, která se pravidelně objevuje každé jaro a svými nádhernými bílými květy se zelenožlutými skvrnami vytváří obrovské bílé koberce.

          OTÁZKY:
          1.Do které řeky se vlévá řeka Březná? (1 bod)
          Přírodním parkem protéká stejnojmenná řeka Březná, která pramení v Hanušovické vrchovině nedaleko Severomoravské chaty. Svoji krátkou pouť tato řeka končí u obce Hoštejn. Do které řeky se tady vlévá?
          A.Morava      B.Moravská Sázava    C.Desná


          2.Ve kterém prostředí se daří bledulím jarním? (1 bod)
          Hlavním znakem parku je bledule jarní, která se pravidelně objevuje každé jaro a svými nádhernými bílými květy se zelenožlutými skvrnami vytváří obrovské bílé koberce. 
          A.vlhké louky a lesy     B.písčité a kamenité stráně    C.slunné a suché stráně 
           
          3.Najděte názvy významných vodních ploch. (6 bodů)
          Na území přírodního parku Březná se nachází několik vodních ploch, které jsou útočištěm mnoha druhů ptáků a patří tedy k významným ornitologickým lokalitám. 
          Zkuste z těchto dvou seznamů vybrat vodní plochy, které se nachází na území přírodního parku Březná a přiřadit k nim obce, u kterých se nachází. 
          Vodní plochy                        Obce
          Vodní nádrž Nemilka             Jedlí
          Sudkovský rybník                  Bohutín
          Rybník Jedlí                           Nemile
          Vodní nádrž Na Jahodné       Horní Studénky
          Rybník Sychrov                     Olšany

          4.Které obce leží mimo území přírodního parku Březná? (3 body)
          Území přírodního parku Březná začíná na okraji města Zábřeh a táhne se především západním a severním směrem. Na jeho území leží několik obcí. Vyhledejte si na internetu mapu přírodního parku Březná a podívejte se, jaké území zahrnuje. Projděte si tento seznam vybraných obcí a najděte 3 z nich, které se do tohoto seznamu zatoulaly a leží mimo přírodní park. 
          Hoštejn, Hynčina, Lupěné, Hněvkov, Václavov, Pivonín, Leština, Svébohov, Nemile, Zábřeh, Rovensko, Postřelmůvek, Vyšehoří, Klášterec, Olšany, Rájec, Zborov, Bušín, Jakubovice, Písařov, Bukovice, Březná, Písařov, Březenský Dvůr, Štíty, Crhov, Jedlí, Horní Studénky, Drozdov, Kosov

           

          ÚKOLY:
          1.Vyhledej 5 zástupců zvířecí říše. (5 bodů)
          Pokud se přírodním parkem budeme procházet a tiše naslouchat přírodě, můžeme zpozorovat i několik zajímavých druhů živočichů, dokonce i chráněných. Pokuste se v této osmisměrce vyhledat pět zástupců zvířecí říše, které můžeme v této kouzelné krajině zahlédnou či zaslechnout. V osmisměrce jsou uvedena jejich rodová i druhová jména.


          2.Vytvořte jednoduchou křížovku, jejíž tajenka bude znít přírodní park Březná. Do otázek použijte názvy obcí a měst, řek, vrcholů, a dalších zeměpisných útvarů nacházejících se na území přírodního parku Březná. (3 body)

          3.Navrhněte logo přírodního parku Březná (5 bodů)
          Národní parky a chráněné krajinné oblasti v České republice mají svá loga. Jde o grafický symbol opatřený názvem chráněného území. Logo většinou obsahuje krajinnou dominantu nebo rostlinný či živočišný druh, který je typický pro tuto chráněnou oblast. Vyhledejte si na internetu loga některých českých národních parků a chráněných krajinných oblastí. Zjistíte například, že logo Krkonošského národního parku zahrnuje motiv Sněžky a vzácných krkonošských druhů rostlin – zvonku českého a hořce tolitovitého. Logo by mělo být jednoduché a mělo by obsahovat motiv toho, co je charakteristické pro danou oblast a název chráněného území.
          Navrhněte logo přírodního parku Březná. Vyberte si hlavní motiv (případně i více motivů), které se stanou základem loga. Vaše logo doplňte velmi stručným popisem, ve kterém zdůvodníte výběr motivu a barev použitých ve Vašem logu. 

          BONUSOVÁ OTÁZKA
          Bonusová otázka vám nepřipíše body navíc, ale pokud zodpovíte správně všechny bonusové otázky, na konci soutěže od nás dostanete malý dárek.
          Jakou barvu mají kontejnery na plast?

          Do kdy je potřeba vypracované úkoly odevzdat? Do 30.9.2022.
          Můžete je odevzdat osobně nebo poslat poštou na ZŠ a DDM Krasohled Zábřeh, Severovýchod 484/26, 789 01 Zábřeh. Nebo je dobře nafotit či oskenovat a poslat na e-mail: bajerova.alena@zssvzabreh.cz .

          Celé zadání v PDF

        • 6. - 7. třída

        • Slyšely jste příběh o Jankovi a duchovi Husykrkybrkovi, který Jankovi pomohl. Když se Janek vracel domů, rozhlížel se po kraji a měl možnost rozhlížet se po krajině jednoho chráněného území - přírodního parku, který nese název Březná. Jeho posláním je zachování krajiny s kopci a hlubokými zaříznutými údolími řek. Dále ochrana vzácných lesních komplexů a lokalit s výskytem chráněných rostlin a živočichů. Hlavním znakem parku je bledule jarní, která se pravidelně objevuje každé jaro a svými nádhernými bílými květy se zelenožlutými skvrnami vytváří obrovské bílé koberce. 

          OTÁZKY
          1.Kdy byl vyhlášen přírodní park Březná? (1 bod)
          Přírodní park Březná byl zřízen nařízením Okresního úřadu Šumperk. Věděli byste přesné datum? 

          2.Na jakých katastrálních území se přírodní park Březná nachází? (13 bodů)

          3.Oblast Zábřežska. (2 body)
          Oblast Zábřežska je možno na mapách najít hned 2 možnostmi. Jednou je jako Svazek obcí mikroregionu Zábřežsko a druhou jako oblast zahrnující tzv. ORP (obec s rozšířenou působností) Zábřeh. Nejsou úplně stejné a liší se v několika obcích, které zahrnují. Dokázali byste najít obce, ve kterých se liší?

          4.Vrch Gansberg (2 body)
          V příběhu bylo uvedeno, že duch Husykrkybrk pochází s vrchu jménem Gansberg. Dokázali byste ho najít, zjistit, jaké je jeho současné jméno a nadmořská výška?

          5.Historické názvy obcí (10 bodů)
          V minulosti se mnohé obce nejmenovaly tak, jak je známe dnes. Příkladem je i obec z příběhu Šilperk, dnes známý jako Štíty. Dokázali byste pojmenovat historické názvy obcí na Zábřežsku, jmény, které mají dnes?

          Herautz
          Schwillbogen
          Brünles
          Lesche
          Heinzhof
          Hochstein
          Kosse
          Drosenau
          Hohenstadt
          Klein Heilendorf

          ÚKOLY:
          1.Vyhledej 5 zástupců zvířecí říše. (5 bodů)
          Pokud se přírodním parkem budeme procházet a tiše naslouchat přírodě, můžeme zpozorovat i několik zajímavých druhů živočichů, dokonce i chráněných. Pokuste se v této osmisměrce vyhledat pět zástupců zvířecí říše, které můžeme v této kouzelné krajině zahlédnou či zaslechnout. V osmisměrce jsou uvedena jejich rodová i druhová jména.


          2.Vytvořte jednoduchou křížovku, jejíž tajenka bude znít mikroregion Zábřežsko. Do otázek použijte názvy obcí a měst, řek, vrcholů, a dalších zeměpisných útvarů nacházejících se na území mirkoregionu Zábřežsko. (3 body)

          3.Navrhněte logo přírodního parku Březná (5 bodů)
          Národní parky a chráněné krajinné oblasti v České republice mají svá loga. Jde o grafický symbol opatřený názvem chráněného území. Logo většinou obsahuje krajinnou dominantu nebo rostlinný či živočišný druh, který je typický pro tuto chráněnou oblast. Vyhledejte si na internetu loga některých českých národních parků a chráněných krajinných oblastí. Zjistíte například, že logo Krkonošského národního parku zahrnuje motiv Sněžky a vzácných krkonošských druhů rostlin – zvonku českého a hořce tolitovitého. Logo by mělo být jednoduché a mělo by obsahovat motiv toho, co je charakteristické pro danou oblast a název chráněného území.
          Navrhněte logo přírodního parku Březná. Vyberte si hlavní motiv (případně i více motivů), které se stanou základem loga. Vaše logo doplňte velmi stručným popisem, ve kterém zdůvodníte výběr motivu a barev použitých ve Vašem logu. 

          BONUSOVÁ OTÁZKA
          Bonusová otázka vám nepřipíše body navíc, ale pokud zodpovíte správně všechny bonusové otázky, na konci soutěže od nás dostanete malý dárek.
          Kde jsou v Zábřeze sběrné dvory? - uveďte adresu


          Do kdy je potřeba vypracované úkoly odevzdat? Do 30.9.2022.
          Můžete je odevzdat osobně nebo poslat poštou na ZŠ a DDM Krasohled Zábřeh, Severovýchod 484/26, 789 01 Zábřeh. Nebo je dobře nafotit či oskenovat a poslat na e-mail: bajerova.alena@zssvzabreh.cz .

          Celé zadání v PDF

        • Řešení 1. kolo

        • Zde naleznete řešení z 1. kola naší ekosoutěže v PDF:

          Kategorie: 3. - 5. třída

                             6. - 7. třída

           

          Bodové výsledky jsou v sekci Výsledky.

    • Kontakty

      • Základní škola a Dům dětí a mládeže Krasohled Zábřeh, Severovýchod 484/26, okres Šumperk
      • Číslo datové schránky: 6rr9x9e
      • 583 416 561
      • Severovýchod 484/26 Zábřeh 78901 Zábřeh Czech Republic
      • Tel. kanceláře školy: 583 416 561
      • Mob. kanceláře školy: 736 157 613
      • Mob. družiny: 604 977 566
      • Mob. vedoucí DDM Krasohled: 770 192 728
      • Tel.školní jídelna: 583 415 089
      • Schránka důvěry: schranka.duvery@zssvzabreh.cz
      • Podatelna: úřední hodiny od 6:30 do 15:00 (v pracovních dnech)
  • Odkazy na sociální sítě