Přenesení na pár minut na Haiti (24.9.2019)
- 21.04.2020 12:46
- Dne 24. září 2019 v dopoledních hodinách naši školu navštívila paní Klára Löffelmannová, koordinátorka projektů Haiti při Arcidiecézní charitě Olomouc.
Paní Löffelmannová byla na naši školu pozvána, aby všichni žáci školy měli možnost se blíže seznámit s nejchudší zemí západní polokoule, kde mají rodiny méně jak 50,- Kč na den na veškeré výdaje. A také proto, aby našim žákům přiblížila život na Haiti i život samotného Raphaela Yvensleyho, kterého má naše škola adoptovaného na dálku a pro něhož vybrala v předchozích letech následující příspěvek: v roce 2011: 10 500,-; 2012: 8 550,-; 2013: 9 200,-; 2014: 8 500,-; 2015: 6 800,- ; 2016: 7 200,-; 2017: 8 000,- a v minulém roce bylo na humanitní a rozvojovou pomoc vybráno 9 200,- Kč, z této částky 7 032,- od žáků, 1 991,- od učitelů a 177,- Kč přispěli zaměstnanci kanceláře školy. Otázkou v tuto chvíli je, kolik peněz se zvládne vybrat v rámci sbírky letos, neboť z ročního příspěvku, jenž musí být v minimální výši 6 500,- Kč, je hrazeno školné, školní pomůcky, povinná školní uniforma, jedno teplé jídlo denně a platy učitelů.
Po uvítání a představení Arcidiézní charity Olomouc, kde zmínila i projekt Haiti, následovala ukázka cesty na ostrov Hispaniola (část souostroví Velké Antily; Haiti je na západě a Dominikánská republika na východě), která jí i jejím kolegům zabere cca 2dny. Upozornila, že kromě klasických věcí na dovolenou je potřeba sbalit láhev na vodu, která je v této oblasti nedostatek. Přibližně 40% obyvatel nemá přístup k pitné vodě, která je ve studni nebo se prodává v sáčcích po třech kusech v přepočtu za dvě české koruny. Dále moskytiéru a repelent proti komárům, moskytům (riziko malárie) a upozornila na nutné očkování proti břišnímu tyfu.
Paní Löffelmannová přítomným žákům vysvětlila, že Haiti je prezidentská republika, kde probíhají manifesty, neboť stát na své obyvatele nemyslí, nefunguje zde ani sociální systém, např. i děti musí v této oblasti pracovat a dokonce komunální odpad se pálí či odváží do přístavu.
Ze základních historických údajů popsala období od Indiánů, přes r. 1492, r. 1697, r. 1804 až po současnost – r. 2016, kdy řádil hurikán Matthew a byla nutná oprava kostela a školy; r. 2018 – v tomto roce zasáhlo tuto oblast zemětřesení, které mělo epicentrum v severním moři a poškodilo pobřežní město.
Haiti je hornatá země s kamenitými cestami s výmoly, kde neexistují pravidla silničního provozu a kde vzdálenost 90 km cestujete klidně celý den. Jako dopravní prostředky využívají i zvířata.
V rámci zemědělství zde pěstují rýži, fazole + tropické plodiny – jako například kokos, papáju, mango, banány (červené), ananas a cukrovou třtinu (rum).
Od r. 2005 začala Charita působí v oblasti Baide do Henne (rybářské vesnici), Gonaives a Roche-a-Betean.
230 dětí chodí do školy Sainte Maria Gorettie v Baide do Henne, kde studuje také Yvensley Raphael, kterého naše škola adoptovala na dálku. Raphael navštěvuje 5. třídu, má šest sourozenců, jeho otec je zemědělec a matka je bez zaměstnání. Raphael miluje matematiku a tělocvik, protože rád sportuje a hraje fotbal. V budoucnu chce být knězem…
Zajímavostí také bylo, že zdejší školní rok je rozdělen na čtyři období – čtvrtletí a žáci jsou hodnoceni podle bodového systému (musí mít více jak polovinu bodů, aby postoupili do vyšších ročníků). Každý školní den začínají shromážděním před školou, kde vztyčí vlajku, vyslechnou hymnu a zazní společná modlitba.
Do projetku je také zařazena maminka na vozíčku, která má dvě malé děti. I je měli naši žáci možnost vidět na fotografiích z této oblasti, společně se sváteční polévkou, která obsahuje cibuli, mrkev, sladké brambory, špagety, bujón a kozí maso. Dále banán a toust s mambou, která je podobná burákovému máslu.
V druhé polovině přednášky mohli žáci zhlédnout video ze života tamního obyvatelstva – prohlédnout si prostory v místní škole, kde se vyučuje ve francouzštině, což je složitější pro menší děti, neboť doma mluví jen kreolštinou (mix domorodých jazyků a francouzštiny). Pak viděli úryvek ze zdravotní prohlídky.
Žáci naší školy si na vlastní oči prohlédli: uniformu, vysvědčení, učebnice, fotbalový míč a „korále“ .
Potom se dozvěděli, že jejich domky jsou ze dřeva a hlíny a střechy mají z palmových listů, proto vznikl projekt Daruj střechu nad hlavou – tím umožní zdejším obyvatelům vlastnit střechu plechovou, která lépe odolá tropické bouři.
Paní Löffelmannová zmínila, že podporují také ortopedické centrum + centrum pro matky s dětmi, které funguje od pondělí do pátku, a kde mají možnost lidé dostat také jídlo i na víkend. Součástí areálu je i šicí dílna se šlapacími šicími stroji.
Paní Löffelmannová přednášku ukončila poděkováním za zapojení naší školy do projektu Adopce na dálku. A já bych ráda závěrem poděkovala nejen paní Löffelmannové za zajímavou přednášku s autentickými fotografiemi a videem, ale také našemu žákovi Petru Frýdovi, který byl po celou dobu k dispozici v oblasti technického zajištění.
Karlíková
- Zpět na seznam článků
Nejnovější články