Jak se jmenuje řeka, přes kterou vede slavný Brooklynský most? Pro koho nechal francouzský král Ludvík XIV. vybudovat přepychové sídlo ve Versailles? K čemu sloužily římské akvadukty? Kdy se narodil norský polární badatel Roald Amundsen? Jak vysoký je nejvyšší mrakodrap světa? Která řeka protéká hlavním městem Francie a jak se jmenuje hrbatý zvoník z románu Chrám Matky Boží v Paříži? Kdo byli Romulus a Remus? Na kterých těstovinách si pochutnávají obyvatelé Říma? Kdy se cestovatel Marco Polo vrátil do rodných Benátek?
Na tyto a další otázky odpovídali školáci s využitím dětských knih zaměřených na cestování a dějiny zámořských objevů. Na besedě nazvané „Zeměpis nás baví!“ si zopakovali, jak se v knihovně vyhledávají knihy, s kterými literárními druhy se mohou setkat, jak zacházet s odbornou literaturou. A hlavně se naučili vyhledávat informace v encyklopediích, procvičili se v práci s textem, vylepšili si čtenářské dovednosti a prezentování poznatků před kolektivem. Prohlédli si dětskou půjčovnu a už se těší na příští návštěvu.
Setkání s knihami a knihovnicemi je pro děti vždy vítaným oživením každodenní školní docházky. Od začátku školního roku byli žáci 5.B v knihovně už podruhé a rozhodně ne naposledy. Téma besedy si v nabídce knihovny vybrali sami a líbilo se jim stejně jako zářijové setkání s názvem „Zajímavosti ze světa zvířat“. Na příští třídnické hodině uspořádají anketu o tom, kterou besedu by rádi navštívili někdy příště.
Vladimíra Krejčí