• Tým ze ZŠ a DDM Krasohled se zapojil do celostátního projektu  Paměť národa – Příběhy našich sousedů
      • Tým ze ZŠ a DDM Krasohled se zapojil do celostátního projektu Paměť národa – Příběhy našich sousedů

• 22.06.2024 17:00
      • Naši sousedé – lidé, které denně potkáváme, zdravíme se s nimi, možná známe některé jejich příbuzné, ale často jsou to pouze kusé informace o těchto osobách.

Co však často zůstává skryto, jsou jejich zajímavé, snad až neuvěřitelné životní příběhy a osudy. A přitom by tito lidé – pamětníci, kteří byli očitými svědky a účastníky velkých i malých dějinných událostí 20. století, mohli objasnit a skutečně autenticky vyprávět „jak to tehdy bylo“ a dozajista tak vyvrátit různé mýty, kterými jsou relativně nedávné události často opředeny, nebo mylně vykládány a bylo by škoda, kdyby zůstali v zapomnění.

• A přesně to je cílem celostátního projektu Paměť národa – Příběhy našich sousedů, který zaštiťuje organizace Post Bellum. Žákovské týmy z celé republiky pod vedením jejich pedagogů vyhledají „svého“ pamětníka, se kterým natočí rozhovor, zdokumentují dobové materiály, sepíšou jeho životopis, v Českém rozhlasu vytvoří audioreportáž a celou tuto téměř půlroční práci završí slavnostní závěrečnou prezentací, kde mají za úkol ve vyměřeném čase co nejlépe odprezentovat příběh konrétního člověka a zaujmout jak odbornou porotu, tak i publikum.
        A tak se stalo v pondělí, 17. června, že i vybraní žáci sedmých až devátých tříd z naší základní školy (jmenovitě Barbora Portešová, Emma Hrdličková, Nikola Havlíčková, Zdeněk Voráč, Jakub Fišer, Tadeáš Přikryl a Michal Pobucký) tuto svoji půlroční práci slavnostně zakončili v Městské knihovně Šumperk, kde se jim podařilo velice hezky a zajímavě představit životní příběh paní Drahomíry Hufové, která žije na Skaličce.
        Jak sami žáci na závěr řekli, tento projekt jim zabral spoustu volného času, který mohli věnovat jiným aktivitám. Jsou však velice rádi a vděční, že do toho nakonec šli, jelikož jim „Paměť“ nabídla mnoho nových zážitků i zkušeností, sblížila je a hlavně - očité svědectví člověka, který dané události skutečně zažil, jim dalo mnohem víc, než kdyby se dívali na film, nebo četli knihu.

Mgr. Kateřina Opravilová a Mgr. Věra Valouchová

• Zpět na seznam článků